Hakkımızda


Şubat 2012'de internet âleminin sonsuz sayıdaki sayfalarından biri olarak yayın hayatına başladı Ruhuna Kitap. Amacı, hakiki kitap okurlarına "tam aradıkları" kitapları bulmalarını sağlayacak fakat bunu yaparken de o kitap hakkında bilgilendirecek bir mecra olmaktı. Sanırım bunu güzel bir şekilde başardı.

Dikkat edilirse görülecektir ki sağ sütunda sadece kitap adları ve yazar adları mevcut. Yani Ruhuna Kitap'ta kategorilere yer yok. Psikolojiden felsefeye, tasavvuftan futbola, tarihten sanata birçok alan için kitap kategorileri yapılan yerler mağazalar olarak kalsın istedim. Biz böyle olalım, sadece kitabın adı ve yazarın adı. Çünkü hakiki okur için bu ikisi önemlidir. Kim yazmış? Kitabın adı nedir? Bugün bir kitapçıya girdiğimizde aradığımız kitabı bulmak için bu iki bilgi bize yeter de artar bile. Sadelik ve basitlikten yanayız kısacası.

Nasıl ki blogun hakiki okuyucuyla dost olmasını sağlamaya çalıştıysak, yazı gönderen arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden, büyüklerimizden bu dostane tutumu bekledik. Sağ olsun onlar da bizi yalnız bırakmadılar. Gerek stoklarında hazır bekleyen yazılarla, gerek daha önce başka bir yerde (gazete, dergi, portal) yayımlanmış yazılarıyla bizlere destek oldular. "Gönüllülük esası" gibi kurumsal bir ifade kullanmak istemiyorum ama neredeyse birbiriyle hiç oturup çay içmemiş nice insan Ruhuna Kitap'ta buluştu, yazdı, söyledi. Bazen aylarca ses etmedi sonra gürledi. Bunlar aslında heyecanı diri tutuyor. Rutin ve ciddi bir disiplinin hâkimiyetinde "yayıncılık a.ş" odaklı bir yapıyı sevmedim, sevmedik. O yüzden hep böyle ilerledik. Sponsorsuz ve gönüllü.

Yıl oldu 2017 ve Ruhuna Kitap artık kitap blogları arasında çok farklı bir yere oturdu. Sadeliğini koruyan, doğru kitabı öneren ve inceleyen, yeri geldiğinde hesap soran ama her zaman okuyan bir blog oldu. Bunun böyle devam etmesinden başka ne isteriz?

Kelimeler ruha şifa olabiliyorsa, iyi kitaplar hakkında yazmak, konuşmak da şifadır diye düşünüyorum. Bundan mütevellit kendimize ve çevremize şifa olma niyetinden gayrı maksadımız yoktur. Vesselâm.

Genel Yayın Yönetmeni
Yağız Gönüler / yagizgonuler@gmail.com / @ekmekvemushaf
Feyza Gönüler / feyza.andas@gmail.com

Sosyal Medya
Facebook / facebook.com/RuhunaKitap
Twitter / twitter.com/ruhunakitap

Ruhuna Kitap için hiçbir uzunluk/kısalık ve kitap/kategori sınırı olmadan siz de yazı yazabilirsiniz. Yukarıdaki e-posta adresleri veya sosyal medya hesapları vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz.