Okumaya Dair


İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.
- Goethe

Hiçbir zaman kötü kitaplar çok az ya da iyi kitaplar çok fazla okunmaz: kötü kitaplar zihin için zehir mesabesindedir, aklı harap ederler. İyi olanı okumak için kötü olanı hiçbir zaman okumamayı insan kendisine düstur edinmeli: çünkü hayat kısa ve hem zaman hem dinçlik insan için sınırlı.
- Arthur Schopenhauer

İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.
- George Orwell

Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır... Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?
- Franz Kafka

En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir.
- Descartes

Eğer bir insan bir kitabı okuduktan sonra, onu tekrar okumaktan zevk almıyorsa, o kitabı okumuş olmasının bile hiçbir değeri yoktur.
- Oscar Wilde

Faydasız ya da sıradan çok şeyi bilmektense iyi ve gerekli birkaç şeyi bilmek evladır. İhtimal, ne hazineler saklıdır küçük ve seçkin bir kitaplıkta. Burada dünyanın tüm uygar ülkelerinden en bilge ve en değerli insanlar binlerce yıllık çalışma ve bilgeliklerinin sonuçlarından faydalanmamıza izin verirler. En yakın dostlarına dahi açamayacakları düşünceleri orada en sarih kelimelerle bizler, yani başka bir yüzyıldan insanlar için durmaktadır. Evet, en iyi kitaplar için, hayatlarınıza konuk olan bu en yüce ruhani başarılar için şükran duymalıyız.
- Ralph Waldo Emerson 

Sadece zihinlerimizi oyalamak için mevcut olan, çok sayıda sıradan kitap bulunmaktadır. O hâlde yalnızca iyi olduğu tartışmasız kabul gören kitapları okuyunuz.
- Seneca 

Kitaplarım bana yetecek kadar büyük bir krallıktır. 
- William Shakespeare

Biraz param olursa kitap alırım; eğer artarsa yiyecek ve giyecek.
- Erasmus

İlk önce en iyi kitapları okuyun. Sonra zamanınızın kalmadığını fark edeceksiniz.
- Henry David Thoreau

Okumak, iki ruh arasında âşıkane bir mülâkattır.
- Cemil Meriç

Hiçbir kitap hiçbir güçlüğü çözmeyecektir. Tamam. Ama okudum. Yaşamım boyunca durmamacasına; okumaksızın yaşayamayacağımı duya duya.
- Bilge Karasu

Bütün iyi kitapların ortak bir özelliği vardır; gerçekte olanlardan daha sahicidirler. Birini okumayı bitirdiğinde olan biten senin başından geçmiş gibi hissedersin ve sonra iyisi, kötüsü, coşkusu, pişmanlığı ve hüznü, insanları ve yerleri ve havasıyla tamamen sana ait bir parça olur.
- Ernest Hemingway

Ben yetişme çağımdayken bazı şiirleri, hikâye ve romanları deşifre eden bazı yazılar, kitaplar okur da bunların benim aklıma kırk yıl düşünsem gelmeyecek şeyler olmalarına şaşardım. Ben büsbütün başka bir şey anlamış, daha doğrusu bir duygu akışı sezmiş olurdum. Kimin haklı olduğunu hala bilmiyorum. Şimdi de bazen benim yazdıklarımla ilgili bazı varılan kanaatler, tanımlamalar ve ifadelerde aynı yabancılığı ve şaşkınlığı duyuyorum. Ama bu sefer kimin haklı olduğu hususunda eskisi gibi tedirgin değilim. Şunu demek belki gerekir ya da başka çare yok; okur ve yazar ruhen, hem de sadece ruhen birbirine ne kadar yakınsa metin o derece doğru ve sarahatle okunur, açılır ve her şey aşikâr olur. Buna sebep hikâyelerin nasıl okunacağını daha doğrusu okumakla insanın içine akacak gerçek duygu akışını ruh belirler gibi geliyor bana.
- Şule Gürbüz

İlham alma işi bir kas, çalıştırırsan verim alırsın. Gözlerini açık tutar ve etkilenmeye hazır olursan verim alırsın. Bu uğurda hiçbir şey yapmıyorsan ve daha çok şaşırtma sanayii üzerinden gidiyorsan o zaman hiçbir şey sana ilham vermez ve o zaman düşünmenin esasını yitirmiş olursun. Düşünce mutlaka ilhamla çalışan bir şey.
- Hakan Günday

Kitap okumak insanı zenginleştiren, derinleştiren, zihin açıcı bir faaliyet olabildiği gibi, insanı sığlaştıran, ezbere bağlayan, zihni kilitleyen bir faaliyet de olabilir. “Okusun da ne okursa okusun” anlayışı yanlıştır ve zamanlar arasında bu yanlışın bu kadar aşikâr hale geldiği başka bir zaman da olmadı. Zaman ayırdığımız her şey gibi kitaplar da içerikleri bakımından sorgulanmaya fazlasıyla muhtaçtır. Kitap, pozitif çağrışımları baskın bir kelimedir, evet... Ancak adı kitap olan her şeyin insana yarayışlı olduğunu söylemek yine de büyük bir yanlıştır.
- Gökhan Özcan

2 yorum:

  1. Garip. Yazmak üzerine çok yorum yazılmış. Okumak, okunmamış. Garip. Biraz da rahatsız edici derecede normal.

    YanıtlaSil
  2. Bir kitap yazabilmek için önce kütüphaneler dolusu okumak gerekir diye bir söz okumuştum yıllar önce sanırım Mehmet kaplan a aitti.Okumak evet ama peki nasıl okumak, başıbozuk okumalardansa bir sistem dahilinde okuma yapmak gerek,çünkü yazabilmek yani tasabilmek için önce dolmak gerekiyor diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil