Yazmaya Dair


Evet, yazmak zorundaydım, yoksa çıldıracaktım!
- Rainer Maria Rilke

Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? Burada, namuslu insanların arasında sakin, ölümü bekleyecektim; hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem, kağıt aldım. Oturdum. Adanın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkarttım. Kalemi yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmazsam deli olacaktım.
- Sait Faik Abasıyanık

Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır.
- Andre Gide

İnsan yazmaktan kaçınmalı belki. ama bu olabilirlik yeni bir sorun çıkarıyor ortaya; hareket etmeli mi etmemeli mi, yaşamalı mı yaşamamalı mı, herhangi bir şeyi yapmalı mı yapmamalı mı, çünkü hepimizin bildiği gibi yazmak da bir çeşit eylemdir.
- Eugene Ionesco

İnsanlardan şöyle şeyler duyuyorum: “Evli ve çocuklu olmasaydım, yazar olabilirdim” ya da “Bunu yapmayı durdurabilseydim, yazar olabilirdim.” Buna inanmıyorum. Bence yazacaksanız yazacaksınızdır. Hiçbir şey size engel olamaz.
- William Faulkner

Harika işler, trendlere, modaya ve popüler yorumlara boyun eğenler tarafından yaratılamaz.
- Jack Kerouac

Yazmak, etrafta hızla olup biteni gözlemlemek değildir sadece. Gerçek bir yazar, gözlemlerini önemli detaylar süzgecinden geçirebilmesiyle anlaşılır.
- Virginia Woolf

Çocukluğumdan beri evimizde kullanılan kelimeleri, deyimleri, tabirleri, eski dili, musikiyi ve kadim yaşantının az çok akseden huzmelerini başkalarında pek görmedim. Daha kuru, sathi ve neşesiz bir dil buldum başkalarının hayatında. Bana aktarılanlar, anlatılanlar bakış açımı ve lisanımı herhalde belirlemiştir. Klasik Türk Müziği, divanlar, hat sanatı, 1960’lara kadarki edebiyatımız hep elimin, yastığımın altındaydı. Entelektüel bir gayreti hiç bir şey için göstermedim, hatta bundan çekindim. Kaderini arar gibi bir tavırla, araya başka bir şey katıştırmadan tabi oldum. Kendimin hem şeyhi hem müridi oldum. Az insan tanıdım, hep ve tüm zamanımda kendimle oldum, bunu bozacak her şeyden uzak durdum, bu hali hallerin en yükseği saydım. Diyebilirim ki öğrendiğim her şeyi yalnızlıktan, ıssızlıktan, sessizlikten ve çok fazla bakmaktan öğrendim. Dışarı ile çok az temas, kendine ve hayalâta fazla gömülme, okuduğu ve dinlediği ile hakiki bir bağ kurma beni kendi dilini keşfeden yaptı. Ama daha tamama gelmedim.
- Şule Gürbüz

Tamamen mekanik biçimde başlayan yazma sürecim, yazmanın aslında en iyi düşünme biçimi olduğunu anlamamla birlikte romantikleşmeye başladı. Ben de en çok neyi anlamıyorsam onu yazmaya karar verdim. Her kitabımı yazmaya kafamda beliren bir soru ile başlıyorum. Hemen ardından o bir sorunun bin soruya varacağı bir düşünce süreci başlıyor. Yazmak benim için halen insan denilen et ve kemik yığını ile onun kurduğu düzeni anlamak için en iyi yoldur. Bu yolda umudum üç adım da olsa ilerleyebilmek, zaten insanı ve onun kurduğu düzeni anlayabileceğimize dair bir inancım yok. Kendimi tanımak üzere masanın başına oturduğumda, bana karın boşluğumda güzel his duyuracak bir cümle kurabiliyorsam, isteğime ulaştığımı biliyorum. Bir kitap bittikten sonra yeniden yazmaya başlamamın tek sebebi de o birkaç saniyelik duyguyu yeniden hissedebilmek.
- Hakan Günday

7 yorum:

 1. Yazmak benim için ruhsal bir süzgeç; zihin kalabalığımdan sıyrılarak kendi özüme en yakın versiyonuma ulaşma aracı... Yazarken kendini tekrar keşfediyor insan ve yazıktan sonra nefsin, üretimlerini görmezden gelemiyor ve unutturamıyor. Yazmaya başlamadan önce cereyan eden üşengeçlik hissi yok oluyor ve sen önüne engel koyulamaz bir tsunami gibi ortalığı yıkıp geçiyorsun. İşte benim için yazmak budur.

  Sevgiler,

  yazarhakanaydin.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 2. Gönül kırgınlıkları...Engel olmamalı yazmaya. Sayfanızla karşılaşmam tam da böyle anlardan birinde oldu. Tevafuk demek belki mümkündür. Benzer hislerimi ben de şu şekilde nacizane ifade etmiştim bu satırlarla karşılaşmadan evvel: Yazmak bende öyle bir hâl aldı ki şu dışarıda dinmeyen fırtınanın ıslığını bile yazmamama bağlar oldum. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Sanıyorum rastgele birbirimizi bulmadık bu sayfayla... Yazmak, benim için sükunet dünyanın bir an susması ve benim kendimi bulmam. Belki de daha tanımlayamadığım türlü duygular.. Yine de toprağı eşelemek isteyen herkesin uğraşması gereken bir şey.. Sevgiyle kalın

  YanıtlaSil
 4. Yazmak mı? insanı dirilten, kendine getiren bir uğraş bence .. İnsan yazarken yaşadıklarıyla bir kez daha yüzleşir .. İçinin gıcırtılı yollarını yeniden başlar sevmeye . İnsan olduğunun farkına varır yazarken . Gönlünü kanatan ya da kanatmaya muktedir ne varsa döker önüne .. Düşünerek ve yeniden güç alır kendinden . Gecenin zifiri saçlarından tutup gündüzün aydınlık yüzüne koşmaktır yazmak .. Belki de imkansızı haykırmaya çalışmaktır sessiz çığlıklarla kim bilir..

  YanıtlaSil
 5. peki yazamamak. Konuşmaya çalışırken boğazının düğüm düğüm olması gibi ellerinin tutulması. dona kalmak. kendimi ifade etmenin anlamsızlığı vücuduma giren bir inme etkisi yaratıyor. ben artık sustum, çünkü konuşmaya çalıştığımda sesim yoğunlaştırılmış anlamsız insan sesleri arasında kayboldu...

  YanıtlaSil
 6. Merhaba. Bu sayfaya ilk satırlarımı yazdığımda hayatımdaki pek çok şey şu ankinden epey farklıydı. Kaygılarım,beklentilerim,sevinçlerim. Yazmak işte tam da böyle bir şey. Satırlarımızla o anki ruhumuzun fotoğrafını çekip zamanı durdurmuş oluyoruz. Bu platform sayesinde bu hisleri deneyimliyoruz. Devamını minnetle dilerim. Kolaylıklar.

  YanıtlaSil
 7. Yazmak, anidir düşüncenin dile gelmeden kalemle dökülmesidir belkide bir sırdır bu yüzden yani hem özeldir kişi için hem de geneldir herkes için yazmak naiftir zararsızdır güzeldir

  YanıtlaSil